M. M. Track Club - Brooks

A sub-Elite Track & Field Club based in mid-Michigan

M.M.T.C Accomplishments

  • 80 Michigan High School Indoor State T&F Qualifiers
  • 1 XC State Champion (Mega Jam "middle school state championships")
  • 12 AAU Nationals XC Junior Olympic Qualifiers
  • 3 USATF XC Junior Olympic Regional Qualifiers
  • 0 USATF XC Junior Olympic National Qualifiers
  • 30 AAU Outdoor T&F Junior Olympic Regional Qualifiers
  • 15 AAU Outdoor T&F Junior Olympic National Qualifiers
  • 20 USATF Outdoor T&F Junior Olympic Regional Qualifiers
  • 2 USATF Outdoor T&F Junior Olympic National Qualifiers
  • 9 AAU Indoor T&F Junior Olympic National Qualifiers
  • 10 AAU Indoor T&F Junior Olympic All-Americans
  • 2004 USA World XC Trials participant
  • USATF-Mich XC: 2003 champ (BW); 2004 medalist (S.Cassar); 2007 champ (BW), medalist (G.Wilkes); 2008 champ (G.Wilkes), runner-up (BW); 2009 medalist (BW), wchampion (J.Clark),wrunner-up (A.Dutcher), wmedalist (H.Ernst) 
  • USATF-Wisconsin XC: 2006 medalist (S.Cassar), 2007 runner-up (S.Cassar), 2012 runner-up (S.Cassar) 
  • USATF-Mich Indoor T&F: 2004 mile champ (BW), 3000m champ (BW); 2006 mile runner-up (BW), 3000m champ (BW); 2009 w800m champ (H.Ernst), wMile champ (N.VanSkyock), runner-up (H.Ernst), 3000m champ (BW), w3000m champ (N.VanSkyock); 2010 w800m champ (H.Ernst), wSP champ (J.Lawton), wSP runner-up (A.Beaver), w3000m runner-up (H.Ernst), wWT runner-up (J.Lawton), w200m runner-up (A.Tukes), wTJ champ (A.Noel), wLJ champ (A.Noel); 2015 w60m champ (Ashley Tukes), w200m  champ (Ashley Tukes)
  • USATF-Ohio Indoor T&F: 2006 1500m runner-up, (BW), 3000m champ (BW); 2007 200m champ (C.Edwards), 60m runner-up (C.Edwards), TJ medalist (C.Edwards), 1500m champ (BW),?m runner-up (BW);2008 200m champ (A.Kauer), 60mHH champ (A.Kauer), 1500m runner-up (BW) 
  • USATF-Wisconsin Indoor T&F: 2007 1500m champ (S.Cassar); 2009 1500m runner-up (S.Cassar), 2012 1500m champ (S.Cassar) 
  • USATF-Midwest Region Indoor T&F: 2005 w60m medalist (K.Simon), w400m champ (K.Simon), w800m champ (K.Simon), 1500m medalist (BW), 3000m runner-up (BW); 2006 1500m runner-up (S.Cassar), 1500m medalist (BW); 2007 TJ champ (C.Edwards), 200m champ (C.Edwards), LJ runner-up (C.Edwards), 60m runner-up (C.Edwards), 1500m champ (S.Cassar), 1500m runner-up (BW), 1500m (medalist (J.Davis), 3000m champ (BW), 3000m runner-up (S.Casssar), 3000m medalist (J.Davis);2008 60mHH champ (A.Kauer), 200m champ (A.Kauer), 400m champ (E.Barber), 1500m champ (BW), 3000m champ (BW);2009 1500m champ (S.Cassar), w1500m champ (N.VanSkyock), w1500m runner-up (A.Dutcher), w800m champ (N.VanSkyock), w3000m champ (A.Dutcher);2010 1500m champ (S.Cassar), 800m runner-up (S.Cassar); 2012 1500m champ (S.Cassar) 
  • USATF-Mich Outdoor T&F: 2004 5000m runner-up (BW), 1500m runner-up (BW), Team=6th place; 2005 5000m runner-up (BW), 1500m runner-up (BW), Team=3rd place; 2007 500m champion (BW), 1500m runner-up (J.Davis); 2008 wHJ  champion (A.Gavitt), w100m runner-up (A.Gavitt); 2009 w1500m champion (N.Vanskyock), w800m champion (N.Vanskyock), w200 champion (A.Tukes), w400m champion (A.Tukes), 2010 wSP runner-up (J.Lawton), wD runner-up (J.Lawton) 
  • USATF-Wisconsin Outdoor T&F: 2005 1500m champ (S.Cassar), 800m medalist (S.Cassar); 2006 1500m champ (S.Cassar), 800m medalist (S.Cassar); 2009 1500m champ (S.Cassar), 800m champ (S.Cassar), 4x4 champ (S.Cassar); 2010 1500m champ (S.Cassar), 800m runner-up (S.Cassar) 
  • USATF-Ohio Outdoor T&F: 2007 3000m champion (BW), 1500m runner-up (BW), 800m medalist (G.Wilkes), 400m runner-up (G.Wilkes); 2009 3000m champion (BW), w3000m champion (N.VanSkyock)  
  • USATF-North Region Outdoor T&F: 2004 1500m runner-up (S.Cassar), 5000m runner-up (S.Cassar), 5000m medalist (BW), Team =2nd place; 2007 100m runner-up (K.Griffith), LJ runner-up (K.Griffith), 800m champion (J.Davis), runner-up (G.Wilkes), medalist (B.Walters), 5000m champion (B.Walters), medalist (J.Davis), 4x100m champion, TEAM champions 
  • USATF-Midwest Region Outdoor T&F: 2005 1500m champ (S.Cassar); 2010 800m champ (S.Cassar) 
  • All-Americans: 2005 S.Cassar (1500m); 2006 S.Cassar(1500m); 2007 S.Cassar(1500m), 2009 S.Cassar(indoor 1500m), S.Cassar(5k), S.Cassar(outdoor 1500m), BW (10mile rr); 2010 N.Vanskyock (indoor w800m), N.VanSkyock (out w800m); 2011 BW (5k,8k,10m rr);2012 S.Casssar (indoor mile), BW (5k rr); 2014 K.Livengood (SP,D), A.Tukes (800m, 400mH champion)  
  • USATF-Club Nats: 2009 17th/25 (women), USATF-Youth Nats. 2009 37th/40 (women); 2014 11th of 16 (women)
  • US Rankings: 2004 M359 S.Cassar 21st 800m, 12th 1500m; 2005 M359 (indoor) BW 6th 1500m, 13th 3000m (outdoor) S.Cassar 8th 1500m, BW 14th 3000m, 16th 5000m; 2006 M359 (indoor) S.Cassar 5th 1500m, BW 9th 1500m, 16th mile, 10th 3000m / (outdoor) S.Cassar 11th 1500m, BW 12th 3000m; 2007 M359 (indoor) S.Cassar 1st 1500m, 13th 3000m, BW 5th 1500m, 11th mile, 12th 3000m/ (outdoor) BW 8th 3000m, 11th 5000m; 2008 M359 (indoor) BW 12th 800m, BW 4th mile, BW 18th mile, BW 11th 3000m/ (outdoor) BW 12th 1500m, 5th mile; 2009 M359 (indoor) S.Cassar 5th 1mile, BW 16th 800m, 9th 3000m; 2009 M405 S.Cassar 7th 1500m   (outdoor) S.Cassar 20th 800m, 11th 1500m, 15th mile; 2010 M405 (indoor) S.Cassar 15th 800m, 3rd 1500m, BW 18th 3000m, W304 D.Kuchar 5th 200m, 4th 400m; 2012 M405 (indoor) S.Cassar 3rd 1500m, S.Cassar 11th mile   
  • Road Race (overall winners): 1997 Flint Journal Catch Your Breath 5k (BW), UAW Wellness in the Workplace 8k (BW); 1998 Lapeer Days 10k (BW), Flint Journal Catch Your Breath 5k (BW), Cruiser Classic 5k (BW), Crim Firecracker 5k (BW); 1999  Flint YMCA Re-Tread 8k (BW), Flint Journal Catch Your Breath 5k (BW), Joints in Motion 5k (BW), Flushing Tax Trot 10k (BW), Fenton's St. John's Applefest 10k (BW), Healing Hands 5k (BW), Run for Mental Health 5k (BW), Durand End of Summer 5k (BW); 2000 SweetHeart 10k (BW), Fenton St. John's Applefest 5k (BW), Snow Flake 10k (BW); 2003 Cruiser Classic 5k (BW); 2006 St. Paul Spring Tune-up 5k (D.Skelton), Bay City River Run Classic 5k (D.Skelton); 2007 Pringle 5k (wisco)(S.Cassar), 2009 St. Paul Tune-up 5k (N.VanSkyock), 2009 Sweetest Day 5k (A.Dutcher), 2010 St. Paul Tune-up 5k (N.VanSkyock), 2010 Ophelia Bonner 8k (N.VanSkyock), 2010 Runner's Halloween Run (K.Nelson), 2010 Columbiaville Falcon 5k (K.Nelson), 2010 Grand Blanc 5k (J.Steinhoff), 2011 Elite Feet 5k (E.Hamel), 2011 IPFW RiverFest 4k (N.VanSkyock), 2011 XXXXXXXXX 5k (N.VanSkyock), 2012 Shamrock 5k (N.VanSkyock), I am for a Child 5k (N.VanSkyock); 2013 Shamrock 5k (N.VanSkyock), Pot O' Gold 4m (P.Deitering), Flushing Tax Trot 5k (P.Deitering), 9/11 Heroes 5k (L.Hill), Scaredy Pants 5k (A.Kasten), Veteran's Honor Run 11k (A.Kasten); 2014 Chill at the Mill 5k (A.Kasten), Hot Chocolate 5k (A.Kasten), Crim Run Your Ice Off 5k (A.Kasten), Shillelagh 4m (A.Kasten), Great Lakes Bay Marathon (L.Hill), Jay Community Center Fair Night 5k (N.VanSkyock), Huckleberry Hustle 5k (A. Kasten), Glow4Kids 5k (A.Kasten), Atwood 5k (A.Kasten), Atwood 10k (A.Kasten);2015 Glow4Kids 5k (E.Reynolds), George Hackney 5k XC (E.Reynolds);2017 Montrose Blueberry Festival 5k (J.Klopf)  
  • USATF-Mich outdoor T&F meet record holder: wHJ (14-18 yrs) A.Gavitt, w400mH A.Tukes (w30), w400m A.Tukes (wOpen), w800 A.Tukes (w30), wSP J.Lawton (wOpen) 
  • USATF-Mich indoor T&F meet record holder: w400m A.Tukes (w30), w800m A.Tukes (w30), wMile H.Ernst (wOpen), wLJ A.Noel (wOpen), wTJ A.Noel (wOpen), wWT J.Lawton (wOpen)
  • USATF-National RR Participants: A.Dutcher 10m('09), BW 10m ('10)
  • USATF-National iT&F Paticipants: S.Cassar (masters) ('12) 
  • USATF-National Club 8k Championships: 2012 21st of 23rd (w);2014 17th of 22 (w)
  • USATF-Club Nationals: 2014 A.Tukes (400mH) National Champion; 2015 A.Tukes; 
  • AAU under-14 Indoor T&F Nationals: 2016-800m S.Cox, 1600m S.Cox, 3000m S.Cox, 800m D.Ruelan, 1600m D.Ruelan, 3000m D.Ruelan, 800m E. Reynolds, 1600m E.Reynolds, 3000m E.Reynolds 2017-E.Reynolds 800m, E.Reynolds 400m, Anna Killian 800m, A.Killian 1600m, Matt Hart 1600m