M. M. Track Club - Brooks

A sub-Elite Track & Field Club based in mid-Michigan

Jr. Olympians

REGIONAL/NATIONAL QUALIFIERS

  1. Jim Finley*                  Outdoor   PV               97
  2. Chris Daniel                 XC                               00
  3. Jamie Elliott                XC                                00
  4. Melody Coates            XC                                00
  5. Tiffany Tyler                XC                                00
  6. J.Elliott                        Indoor  8,15,3k            01
  7. M.Coates                     Indoor  8,15,3k            01
  8. T.Tyler                         Indoor  8,15,3k            01
  9. J.Elliott                        XC                                01
  10. Amanda Roache          XC                                01
  11. Derek Szecsodi*         XC                                 01
  12. C.Daniel*                    XC                                 02
  13. Josh Daniel*               XC                                 02
  14. Karehma Simon*        XC                                 04
  15. Becca Propst*             XC                                 05
  16. Kasey Peck*                XC                                 05
  17. Cameron Burns*          XC                                 06
  18. Dave Donahue*           XC                                 06
  19. Roscoe Payne*             XC                                 06
  20. George Wilkes*           XC                                 06
  21. Miguel Guzman            Indoor 8,15,3k              09
  22. Kimberly Balls              Indoor 55,200,400        09
  23. Mikayla Weinzierl*   Outdoor LJ,100mH         09
  24. LaTiffany Ervin*        Outdoor SP,D               09
  25. M.Weinzierl*              Outdoor 100mH,LJ       09
  26. L.Ervin                         Outdoor D,J                    09
  27. Taylor Reed*               Outdoor 100mH,400m    09
  28. L.Ervin*                       Outdoor D                      09
  29. Amanda George          Outdoor 15,3k,D           10
  30. Lyndsay Braman         Outdoor 15                11
  31. Teondrae Bond           Outdoor 100,200,400       12
  32. Kailin Anderson           Outdoor 110H,400H        12
  33. Ce'Aira Richardson      Outdoor 100H,200,400H   12
  34. Manuel Gonzalez         Outdoor 100,200               12
  35. C. Richardson                Outdoor 200m,400m,      13
  36. C.Richardson                 Outdoor 400h,4x400       13
  37. Paige Deitering*            Outdoor 15,3k,8,4x400  13
  38. L.Braman*                      Outdoor 15,8,4x400        13
  39. Starr Graham *               Outdoor 4x4                     13
  40. Emily Wells           Outdoor 400,4x400,8       13
  41. Coty McFarlin*   Outdoor PV                     13
  42. Mildrenae Young          Outdoor 100,200            14
  43. Bonnie Emmerling        Outdoor 100,200            14
  44. Julia Genovesi*              Outdoor PV                      14
  45. Ellie Reynolds                Indoor 8,1600,3k            15
  46. Ellie Reynolds                Outdoor 15,3k,8                16
  47. Autumn Nickell              Outdoor 15,3k,8                16
  48. Amanda Nickell              Outdoor 15,8                   16
  49. Eva Chmieleski                Outdoor 2k steeplechase   16
  50. Sam Cox                            Indoor 3k,1600,800        16
  51. Ellie Reynolds                 Indoor 3k, 1600,800        16
  52. Diego Ruelan                   Indoor 3k, 1600, 800       16
  53. Matt Hart                           indoor 1600                      17
  54. Anna Killian                     indoor 800,1600              17
  55. Ellie Reynolds                  indoor 400, 800               17

* did not go

ALL-AMERICANS:

  1. Jamie Elliott               Indoor 3k                      01
  2. Melody Coates           Indoor 3k                      01
  3. M.Coates                    Indoor 1500                 01
  4. Tiffany Tyler              Indoor 3k                       01
  5. T.Tyler                        Indoor 1500                 01
  6. Ashley Ray                 Indoor PV                     02
  7. Miguel Guzman          Indoor 3k                      09
  8. LaTiffany Ervin          SP                                  09
  9. Ellie Reynolds            Indoor 8,16,3k            15
  10. Ellie Reynolds            Indoor 1600                 16
  11. Anna Killian                Indoor 800, 1600        16
  12. Matt Hart                      Indoor 1600                  16

International Tours:

  • Michelle Smith           Belgium                        97

Michigan Indoor T&F State Qualifiers

  • Jim Finley                 PV               97
  • Toni Tolbert             HJ                97* 
  • Dale Blackmer         60m             08*
  • Kimberly Balls         60m            09
  • LaTiffany Ervin       Wt.              10*
  • Rasheed Atwater       60m            11
  • Kimberly Balls          60m           11
  • Ce'Aira Richardson  60mH        13
  • Ce'Aira Richardson  200m         13
  • Ce'Aira Richardson  60m           13
  • Ce'Aira Richardson  400m         13
  • Kailin Anderson       60mHH      13*
  • DMR                                              13  (L.Braman,P.Deitering,A.May,A.George)
  • Ce'Aira Richardson  60m           14
  • Ce'Aira Richardson  400m         14
  • Ce'Aira Richardson  4x400m     14
  • Ce'Aira Richardson  200m         14
  • DMR                                             14 (C.Richardson, A.George, J.VanitVelt, S.DeDolph)
  • Rae'ven Grissom  4x200m          14
  • Rae'ven Grissom  60m                 14
  • 4x400m                                          15 (L.Braman, R.Genovesi, P.Deitering, R.Hobson)
  • Paige Deitering Mile                   15
  • 4x800m                                          15 (E.Chmielewski,L.Braman, P.Deitering, R.Genovesi)
  • Sam Binkowski  60mHH              16
  • Jordan Crum  60mHH                   16
  • Sam Binkowski  60m                    16
  • Jordan Crum  60m                         16
  • Brooklin Klopf  SP                       16
  • Brooklin Klopf  WT throw         16
  • Paige Deitering   2mile                16
  • 4x800m                                           16 (,,,)
  • DMR                                                16      
  • 4x400m                                           16
  • Paige Deitering  1mile                  16
  • Ellie Reynolds   1mile                  16        
  • Emily Lauzon  1mile                     16
  • Kody Yorton  2mile                       16
  • Peyton Tipton 4x800m                  17
  • Remington Hobson 800m             17
  • Remington Hobson1600m            17
  • Remington Hobson 3200m           17
  • Lyndsey Braman 800m                 17
  • Emily Lauzon 800m                      17
  • 4x400                                             17 
  • 4x800                                             17
  • DMR                                              17
  • SMR                                               17